Po miesiącu przerwy od znaczkowych premier, dzisiaj wracamy z informacjami, które zapewne ucieszą wielu kolekcjonerów Znaczków Turystycznych, tym bardziej, że w miejscach tych wielu z Was zapewne bywało. Zapraszamy zatem na Dolny Śląsk, w Góry Sowie, gdzie oprócz licznych zabytków czają się niezliczone tajemnice. Przy okazji za zrozumienie znaczkowej idei serdecznie dziękujemy pani Wiolettcie, bowiem dzięki niej i zaangażowaniu dyrekcji CKiT w Walimiu dzisiaj wszyscy możemy cieszyć się nowymi znaczkami. Znaczki w sprzedaży dostępne będą od połowy lutego.
ZAMEK GRODNO W ZAGÓRZU ŚLĄSKIM No. 128
Wśród wielu zamków znajdujących się na terenie Dolnego Śląska warto zwrócić uwagę na Zamek Grodno (niem. Kynsberg, Kinsberg, Kinsburg). Zamek Grodno wybudowany jest na szczycie wzgórza Choina (ok. 450 m n.p.m.) w północnej części Gór Sowich. Jest on jednym z najbardziej malowniczo położonych zamków na Śląsku Malowniczą lokalizację zamku potęguje położone u podnóża góry zaporowe Jezioro Bystrzyckie. Różne są dzieje zamku Grodno. W XV w. był siedzibą rycerzy-rabusiów, którzy wraz ze swoimi drużynami trudnili się rozbojami i grabieżą. W trakcie trwania wojny 30-letniej zamek został zdobyty przez Szwedów i częściowo zniszczony. Od niepamiętnych czasów na zamku Grodno pojawia się Biała Dama. Nikt nie wie dokładnie, co to za tajemnicza zjawa. Jedni mówią, że to duch uśmierconej przed wiekami niewiasty z Zagórza, którą zły burgrabia wtrącił do więziennego lochu. Inni powiadają, że to duch dawnej pani zamku, która ze zgryzoty po utracie męża rzuciła się przy świetle księżyca do studni, a jeszcze inni utrzymują, że to wiecznie pokutujący duch księżniczki pogańskiej....
GPS: 50.749745 , 16.410757 , Miejsce sprzedaży: kasa biletowa Zamku Grodno
SZTOLNIE WALIMSKIE W GÓRACH SOWICH No. 129
Od 1943 roku w rejonie Gór Sowich Niemcy prowadzili zakrojone na szeroką skalę i z ogromnym rozmachem prace budowlane pod wspólnym kryptonimem "Riese" ("Olbrzym"). Budowa nie została nigdy ukończona, a jej pozostałością jest szereg podziemnych kompleksów i budowli naziemnych do dziś owianych mgłą tajemnicy co do ich przeznaczenia. Niezwykłość tych obiektów od lat przyciąga w rejon Dolnego Śląska rzesze badaczy i poszukiwaczy przygód. Przez dziesięciolecia możliwość podziwiania ogromu pracy, jaką włożono w drążenie kilometrów tuneli w litej skale kosztem tysięcy istnień ludzkich była dostępna tylko nielicznym śmiałkom. Sztolnie Walimskie to jeden z najciekawszych i najbardziej tajemniczych obiektów militarnych na terenie Gór Sowich, udostępniony turystom tak by w sposób bezpieczny poznać choć część projektu "Riese".
GPS: 50.689036 , 16.444926 , Miejsce sprzedaży: kasa biletowa Sztolni Walimskich