Ostatnio wiele czasu poświęciliśmy na relacje z Wielkopolski, w tym z Poznania. Nie mogło więc tego miasta zabraknąć wśród premierowych komunikatów tego tygodnia. Przedstawiamy zatem kolejny - trzynasty już znaczek z Poznania i wierzymy, że to nie koniec znaczkowych miejsc na mapie tego miasta.

Zapraszamy Was do zwiedzania obiektu pokazanego na znaczku i do poznawania historii Poznania. Dostępność tego znaczka jest w pewien sposób ograniczona harmonogramem zwiedzania, który znajdziecie na stronie Stowarzyszenia "Pododcinek Północ", które opiekuje się schronem, ale wierzymy, że wszyscy zainteresowani zwiedzaniem, znajdą do tego idealną okazję.

Udało nam się natomiast ustalić, że jutro tj. 29 marca w schronie będą prowadzone prace porządkowe, więc osoby chętne mogą skorzystać z okazji i umówić się na zwiedzanie. Dalsze terminy wykazane są już w kalendarium zwiedzania i gwarantujemy Wam, że atrakcji wtedy nie zabraknie.

Krótką charakterystykę schronu znajdziecie poniżej, a my tradycyjnie zapraszamy do jego zwiedzania, publikowania relacji i promowania obiektów wyróżnionych znaczkiem turystycznym. 

PRUSKI SCHRON PIECHOTY I2 IVA W POZNANIU No. 1340

Pruski schron Piechoty I2IVa zbudowany został w latach 80. XIX wieku. Schron był częścią pruskiego systemu obronnego, mającego na celu ochronę granic i utrzymanie kontroli nad terytorium. Jego konstrukcja była typowa dla tego okresu, z 6 kazamatami zaprojektowanymi do zapewnienia maksymalnej ochrony żołnierzom. Modernizacja schronu przed I wojną światową była odpowiedzią na zmieniające się potrzeby militarne, a jego zajęcie przez powstańców w 1918 roku podkreślało rolę obiektu w lokalnych zmaganiach o niepodległość. W dwudziestoleciu międzywojennym schron zyskał nowe znaczenie, stając się miejscem schronienia dla najuboższych mieszkańców Poznania. W sierpniu 1939 r. dobudowano do niego schron obserwacyjno-bojowy, który pomieścił jeden ciężki karabin maszynowy wz. 30. W czasie II wojny światowej obiekt wykorzystywany był jako magazyn przez armię niemiecką, a podczas bitwy o Poznań w 1945 r. stał się jednym z kluczowych punktów oporu na północnym odcinku.