Czas pędzi nieubłaganie i za kilka dni minie rok, jak z grona turystów i kolekcjonerów znaczków turystycznych odszedł Marek Szot. W pierwszą rocznicę śmierci Marka jego koledzy ze szlaku postanowili zorganizować Memoriał Marka Szota i z tej okazji został wydany widoczny obok znaczek okolicznościowy.

Znaczek ten będzie można zdobyć jedynie podczas memoriału na górze Chełmiec w Górach Wałbrzyskich, w niedzielę pierwszego września w samo południe.   

Kto znał Marka, ten wie o kim mowa, kto nie znał, niechaj zapozna się z krótką notką poniżej. A jeśli tak jak Marek kochacie góry i turystykę, to na pewno znajdziecie czas, by wziąć udział w memoriale. Zapraszamy.

ZO - MEMORIAŁ MARKA SZOTA

1.09.2024 r. w pierwszą rocznicę śmierci kolegi Marka Szota, jego przyjaciele ze szlaku organizują Memoriał Jego Pamięci na szczycie Chełmca w Górach Wałbrzyskich. Z tej właśnie okazji został wydany okolicznościowy znaczek poświęcony tej imprezie.

Marek Szot był wielkim społecznikiem, długoletnim zasłużonym działaczem turystyki górskiej i krajoznawstwa w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym. Człowiek wysokiej kultury i dużej wiedzy, wychowawca licznego grona przodowników turystyki górskiej. Z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym związał się w 1973 roku, zostając członkiem Oddziału PTTK Wrocław Fabryczna. Jego pasją była turystyka górska, którą uprawiał jeszcze w czasach szkolnych. Od początku należał do Klubu Turystyki Górskiej „Grzdyle”. W 1980 r., z gronem przyjaciół z PTTK – opiekunów szkolnych kół krajoznawczo – turystycznych oraz instruktorów ZHP tworzy Klub Turystyki Górskiej „Łazek” i zostaje jego pierwszym prezesem. Aktywnym jego członkiem był do ostatniego dnia, piastując różne funkcje we władzach Klubu. Działalność klubowa pozwoliła mu na rozwijanie zainteresowań, pogłębianie wiedzy i uzyskiwanie kolejnych stopni wtajemniczenia turystycznego. Marek Szot działał nie tylko w strukturach regionalnych PTTK, ale także na szczeblu krajowym. Od początku swojej działalności Marek Szot uzyskał uprawnienia organizatora turystyki, strażnika ochrony przyrody, przodownika turystyki górskiej, przodownika turystyki pieszej, a także instruktora krajoznawstwa oraz przewodnika sudeckiego.