Dziś doskonała okazja, aby pomyśleć o turystycznym wypadzie na północny-zachód naszego kraju. Tym razem w ramach wycieczki znaczkowym szlakiem proponujemy zwiedzanie Świdwina i jego atrakcji turystycznych, w tym oczywiście miejscowego zamku, który właśnie doczekał się własnego znaczka turystycznego.

To drugi znaczek w województwie zachodniopomorskim w tym roku i zapewne nie ostatni, zważywszy na fakt, że to właśnie w tym województwie odbędzie się tegoroczne Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. My jednak już teraz zachęcamy do poznawania walorów turystycznych regionu i zdobywania kolejnych znaczków. Ten prezentowany powyżej już od dzisiaj powinien być dostępny w sprzedaży w Centrum Informacji Turystycznej, od której proponujemy rozpocząć zwiedzanie Świdwina. 

Życzymy Wam zatem niezapomnianych wrażeń podczas zwiedzania i zapraszamy do Świdwina.

ZAMEK W ŚWIDWINIE No. 1346

Zamek w Świdwinie powstał pod koniec XIII w. na piaszczystej łasze rzeki Regi. Posiadał fosę, most zwodzony, parkan i czworoboczną wieżę. W 1384 r. Świdwin kupili Krzyżacy i nadbudowali okrągłą część wieży. W północnym skrzydle powstał refektarz i kaplica. Uruchomiono także mennicę, w której bite były srebrne denary. Następnymi zarządcami zamku byli Joannici. W czasie wojny 30. letniej zamek zdobyli Szwedzi. W ręce zakonu zamek wrócił dopiero po pokoju westfalskim. Wkrótce zamek został pozbawiony cech i funkcji obronnych, i przekształcony w reprezentacyjną rezydencję. W XIX w. stał się siedzibą państwowych instytucji, a od połowy lat 30. do 1945 r. mieściła się w nim szkoła  dla żeńskiej sekcji nazistowskiej organizacji RAD. Obecnie zamek jest siedzibą Świdwińskiego Ośrodka Kultury oraz Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej.