Wnikliwi obserwatorzy jak zwykle zauważyli maleńką lukę w numeracji znaczków. Było to działanie celowe, ale dziś już możemy zdradzić jaki znaczek kryje się w wolnym miejscu.

Spójrzcie na załączony obrazek, a wszystko stanie się jasne. Następnie zapoznajcie się z opisem Muzeum Regionalnego w Cedyni i koniecznie wpiszcie tę placówke do swoich celów wyjazdowych.

Prezentowany powyżej znaczek w tej chwili jest w drodze do Muzeum. Ustaliliśmy, że dla turystów dostępny będzie od wtorku 24 września. Nie pozostaje nam zatem nic innego jak oczekiwać tego dnia i zaprosić Was raz jeszcze do wizyty w Cedyni.

MUZEUM REGIONALNE W CEDYNI No. 1307

Muzeum Regionalne w Cedyni powstało 19 czerwca 1966 r. podczas trwania obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego. Główną rolą muzeum jest promowanie historii bitwy pod Cedynią, upowszechnianie wiedzy o regionie i ochrona lokalnego dziedzictwa kulturowego. Zbiory muzeum pochodzą głównie z wykopalisk archeologicznych prowadzonych na cedyńskim grodzisku, podgrodziu, cmentarzysku oraz w okolicach Cedyni. Ekspozycje z zakresu paleontologii, archeologii i historii wojskowości były systematycznie wzbogacane dzięki darom mieszkańców. Wśród muzealnych eksponatów na uwagę zasługują: poroże jelenia olbrzymiego oraz łopatka i cios mamuta. Z epoki kamienia oraz brązu i żelaza obejrzeć tu można m.in. ozdoby, naczynia i żarna, a także broń i popielnice. Ze średniowiecza oprócz narzędzi i ceramiki stołowej zachowały się elementy wyposażenia grobów szkieletowych w postaci ozdób: kabłączków skroniowych, pierścionków, paciorków, sprzączek do pasa, a także innego rodzaju wyposażenie np. kości do gry, krzesiwa, noże. Muzeum posiada również egzemplarze wczesnośredniowiecznej broni: groty włóczni i oszczepu, miecz oraz topory bojowe. Wyjątkowe uzupełnienie eksponatów pochodzących z wczesnego średniowiecza stanowi szkielet woja, pochodzący z cedyńskiego cmentarzyska.