Połowa września za nami i wielkimi krokami zbliżamy się do październikowego spotkania. Tymczasem dzisiaj mamy dla Was znaczkową nowość i tym samym zaproszenie do zwiedzania Zamku Dunajec w Niedzicy.
Poniżej jak zwykle przedstawiamy krótką charakterystykę tej budowli, a więcej informacji będziecie mieli okazję odsłuchać w nagraniu, które uruchomicie poprzez kod QR z naklejki.
Dziś zachęcamy do wizyty w Niedzicy, ale z uwagi na sytuację panującą na południu kraju uważnie śledźcie wszelkie komunikaty i dostępność miejsc znaczkowych. Znaczek z Niedzicy jest w drodze. Dajcie więc standardowe 2-3 dni na dostawę i wprowadzenie znaczka, a myślimy, że wraz z końcem tygodnia krążek będzie już czekał na pierwszych turystów. My natomiast czekamy na Wasze relacje z Zamku Dunajec i trzymamy kciuki za piękną jesienną pogodę.
ZAMEK DUNAJEC W NIEDZICY No. 1308
Zamek Dunajec w Niedzicy położony jest na Spiszu – powęgierskiej krainie historyczno-geograficznej, której niewielki fragment od 1920 r. leży w granicach Polski, pomiędzy Podhalem a Pieninami. Wybudowany nad rzeką Dunajec, będącą przez wiele wieków naturalną granicą między Polską a Węgrami, obecnie wznosi się nad Zalewem Czorsztyńskim – sztucznym zbiornikiem, powstałym na skutek budowy zapory ziemnej na Dunajcu oraz elektrowni szczytowo-pompowej. Zamek bronił niegdyś północnej granicy Królestwa Węgierskiego oraz szlaku handlowego, który tędy przebiegał. Najstarszą część zamku datuje się na początek XIV wieku, a najmłodszą na przełom XVI i XVII wieku. W tym czasie budowla była remontowana i rozbudowywana, stopniowo łącząc elementy obronne z mieszkalnymi. Po II Wojnie Światowej zamek upaństwowiono, od roku 1950 opiekuje się nim Stowarzyszenie Historyków Sztuki, a od 1963 roku istnieje w nim muzeum.