Małopolska to kolejny region, do którego zwiedzania chcemy Was zaprosić przy okazji znaczkowej premiery. Tym razem skupiamy się na Tarnowie i tamtejszym Szlaku Maszkaronów, który doczekał się właśnie swojego znaczka turystycznego.
Znaczek już czeka na swoich zdobywców w Centrum Informacji Turystycznej, od której warto rozpocząć zwiedzanie miasta. To właśnie tam zaopatrzycie się w mapę szlaku aby łatwiej odnaleźć wszystkie figury. Z bachusem koniecznie zróbcie sobie zdjęcie i prześlijcie nam w relacji, a my chętnie ją udostępnimy.
Poniżej znajdziecie krótki opis szlaku, a nieco więcej opowiemy Wam już wkrótce w audiobedekerze dedykowanym temu znaczkowi. Przybywajcie zatem do Tarnowa i wypatrujcie na ulicach kolejnych maszkaronów.
SZLAK MASZKARONOW W TARNOWIE No. 1354
Szlak Maszkaronów aktualnie łączy 17 miejsc na mapie Tarnowa, które w zabytkowych przestrzeniach skrywają figurki maszkaronów. Nawiązują one od rzeźb, które w XVI-wieku osadzone zostały przez włoskiego artystę Santi Gucciego na attyce tarnowskiego ratusza i odstraszają złe moce, tym samym chroniąc miasto. Współczesne maszkarony stworzone przez tarnowskich artystów również czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców i gości, ale przede wszystkim wywołują pozytywne emocje (bawią, rozśmieszają, edukują, prowokują miłe gesty). Niedawno szlak maszkaronów w Tarnowie wzbogacił się w kolejną rzeźbę. Jest to figurka „Bachusa” autorstwa artysty-rzeźbiarza Mateusza Kijaka. Znajdziecie ją na Placu Kazimierza Wielkiego, tuż obok dawnego składu win węgierskich Norberta Lippóczego. Prezentowany na znaczku maszkaron to Bachus siedzący na rowerze, z wieńcem winorośli na głowie oraz kiścią winogron w ręce, ma przypominać turystom o bogatej ofercie tras rowerowych oraz tradycjach enoturystycznych. Poznanie szlaku maszkaronów ułatwi mapa z oznaczeniem ich lokalizacji, w której po odnalezieniu danego maszkarona zdobywca wkleja odpowiednią naklejkę.