Majówka zbliża się wielkimi krokami, ale kwiecień również w pełni i warto pomyśleć o kierunkach turystycznych wycieczek. Dziś przedstawiamy najnowszy, 180. znaczek turystyczny z Wielkopolski i wskazujemy miasto oraz obiekt, które warto odwiedzić w najbliższym czasie.
Prezentowany znaczek już od wczoraj dostępny jest w Centrum Informacji Turystycznej, zatem śmiało możemy powiedzieć, że już czeka na swoich pierwszych zdobywców. My zaś czekamy na Wasze relacje ze zwiedzania Leszna i na selfie fotki z ratuszem w tle i znaczkiem w ręce. Zapraszamy zatem do zwiedzania Leszna i do dalszych wędrówek znaczkowym szlakiem..
Barokowo-klasycystyczny budynek Ratusza w Lesznie to historycznie siedziba władz miejskich, sądu, a nawet areszt i magazyn sprzętu strażackiego. Dziś to reprezentacyjna budowla o funkcjach kulturalnych i urzędowych. W swojej historii Ratusz płonął aż czterokrotnie, za każdym razem przy odbudowie zmieniając swój wystrój. Po pierwszym pożarze, w 1656 r., budynek odbudowano według projektu Martina Woydy. Po pożarze w 1707 r. za wystrój odpowiadał prawdopodobnie włoski architekt Pompeo Ferrarii. Przebudowa z lat 1786-1789 przypisywana jest królewskiemu architektowi Dominikowi Merliniemu, autora projektu pałacu na wodzie w warszawskich Łazienkach. Ratusz spłonął całkowicie w 1790 r. Odbudowano go po wojnach napoleońskich w 1817 r. Nie odtworzono jednak wysokiego dachu, a wykonano jedynie dach płaski zasłonięty attyką. Od tego czasu budynek w całości pokryty był tynkiem piaskowo wapiennym. Dopiero w latach 60 XX w. zaczęto mu nadawać nowe kolory, najpierw brązowe, a później różowe lub pomarańczowe. Przy ostatnim remoncie elewacji, wykonanym w latach 2019-2020 odtworzono na podstawie badań architektonicznych kolorystykę budowli z przełomu XIX i XX w.