Podczas gdy w całym kraju coraz częściej i w różnych kontekstach mówi się o 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego, my skupiamy się na patriotycznych działaniach oraz na faktach. Dokładnie trzy tygodnie temu przygotowaliśmy dla Was znaczek okolicznościowy, który pozwoli przypomnieć wiadomości dotyczące koronacji pierwszego polskiego króla, ale też pokaże, jak wielkie znaczenie miało to wydarzenie dla umocnienia pozycji Polski i suwerenności na arenie europejskiej.

Sprzedaż znaczka będzie miała miejsce w Poznaniu, w Bramie Poznania. To właśnie tam, kilkadziesiąt metrów od poznańskiej katedry, w której spoczywają doczesne szczątki Bolesława Chrobrego, będziecie mogli zdobyć ów znaczek okolicznościowy i przy okazji, podczas zwiedzania, przyswoicie kolejne fakty dotyczące koronacji sprzed tysiąca lat.

Znaczek, który oddajemy w Wasze ręce, przedstawia najważniejsze polskie insygnium koronacyjne, czyli koronę Chrobrego. Z kolei na kuponie-naklejce, dołączonych do znaczka, umieszczone zostało zdjęcie autorstwa Łukasza Gdaka, przedstawiające pomnik Bolesława Chrobrego w Złotej Kaplicy Bazyliki Archikatedralnej pw. Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu.

Prezentowany znaczek do sprzedaży trafi 18 kwietnia, a więc dokładnie w dniu jubileuszu. Zapraszamy zatem do zwiedzania i włączenia się w świętowanie obchodów 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego.

ZO - 1000-LECIE KORONACJI BOLESŁAWA CHROBREGO 1025 - 2025

W roku 2025 mija 1000 lat od koronacji Bolesława Chrobrego z dynastii Piastów na pierwszego króla Polski. Przyjmuje się, że – z dużym prawdopodobieństwem – miało to miejsce 18 kwietnia 1025 r. w katedrze gnieźnieńskiej i było zwieńczeniem wieloletnich, żmudnych starań władcy, których początku upatruje się w geście nałożenia diademu na jego skronie przez cesarza Ottona III podczas zjazdu gnieźnieńskiego w 1000 r. Moment koronacji, opóźniony przez splot niekorzystnych okoliczności – przedwczesną śmierć Ottona III oraz długotrwałą wojnę Bolesława z następcą zaprzyjaźnionego cesarza, Henrykiem II – był początkiem tradycji, do której następcy polskiego władcy odwoływali się przez kolejne stulecia, ale oznaczał także manifestację suwerenności i niepodległości młodego państwa. Wydarzenie to miało znaczący wpływ na rozwój państwowości, a sama postać pierwszego króla i jego dokonania – identyfikacji i tożsamości narodowej w kolejnym tysiącleciu. Bolesław Chrobry zmarł zaledwie dwa miesiące po koronacji i najprawdopodobniej został pochowany w katedrze poznańskiej. Dziś za miejsce spoczynku króla uznaje się Kaplicę Królów Polskich – tzw. „Złotą Kaplicę” – nekropolię pierwszych polskich władców, ufundowaną i wybudowaną w XIX w. w osi katedry z inicjatywy ks. Teofila Wolickiego i hr. Edwarda Raczyńskiego. W Kaplicy znajduje się pomnik Bolesława Chrobrego o rysach twarzy księcia Józefa Poniatowskiego.