Właśnie w tej chwili cały kraj rozbrzmiewa dźwiękiem syren alarmowych. Jest godzina 17:00, 1 sierpnia 2024 roku. Dokładnie w tym samym czasie 80 lat temu rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Uczcijmy więc tradycyjnie to wydarzenie minutą ciszy, oddając hołd wielu naszym przodkom walczącym w tym czasie o naszą wolność i lepsze jutro.
Widoczny tuż obok znaczek okolicznościowy to nasz skromny wkład w kultywowanie pamięci o Powstaniu Warszawskim i o jego uczestnikach. Mamy nadzieję, że znajdując miejsce w Waszych kolekcjach, znaczek ten nie raz przypomni o Powstaniu, godzinie „W” czy innych symbolach walki z okupantem. A jeśli mimo wszystko znalazł się ktoś, kto nie wie czym było Powstanie Warszawskie, mamy nadzieję, że niniejszym zmotywujemy go do poszerzenia swojej wiedzy na jego temat.
Widoczny powyżej znaczek w sprzedaży dostępny będzie korespondencyjnie, a jeśli pojawi się również w jakimś stacjonarnym punkcie, zwrócimy Wam na to uwagę. Zachęcamy zatem do włączenia znaczka do swojej kolekcji i mamy nadzieję, że dla wielu kolekcjonerów będzie to znaczek o szczególnym znaczeniu.
ZO - 80. ROCZNICA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
Znaczek okolicznościowy wydany z okazji przypadającej w 2024 roku 80. Rocznicy Powstania Warszawskiego. Znaczek ten ma za zadanie przede wszystkim zachować pamięć o tym wydarzeniu i bohaterskich działaniach jego uczestników, ale pośrednio także edukować, szczególnie młodsze pokolenie. Powstanie Warszawskie wybuchło o godzinie 17:00, 1 sierpnia 1944 r. Było największą bitwą stoczoną przez organizację podziemną z wojskami okupacyjnymi podczas II wojny światowej. Zorganizowane przez Armię Krajową wymierzone było militarnie przeciw Niemcom, a politycznie przeciw ZSRR. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji jeszcze przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Powstanie planowane na kilka dni ostatecznie upadło po 63. dniach walk. Słabo uzbrojone oddziały powstańcze prowadziły samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi. W rezultacie w trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych oraz zaginionych, ok. 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. Wśród ludności cywilnej zamieszkującej stolicę straty były jeszcze większe i szacowane są na 150-200 tys. osób, które zginęły na skutek m.in. nalotów i ostrzału artyleryjskiego, masakr urządzanych przez okupanta, jak i ciężkich warunków bytowych oraz systematycznego wyburzania miasta przez Niemców.
Na znaczku przedstawiono moment wybuchu pocisku, który 28 sierpnia 1944 roku uderzył w najnowocześniejszy i najwyższy w ówczesnej Warszawie wieżowiec, będący siedzibą Towarzystwa Ubezpieczeniowego Prudential. Kadr ten symbolizuje zniszczenia powstałe w Warszawie podczas Powstania Warszawskiego.